Price Action in action

0
367
forex

W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć bardzo popularny obecnie system transakcyjny Price Action. Jednak nie poświęcę za dużo miejsca na definicje, które można znaleźć bardzo łatwo w Sieci, ale skupię się na praktycznym wykorzystaniu. Niemniej jednak powiedzmy kilka słów na temat owej techniki. Według niektórych każda zmiana ceny na wykresie jest przykładem Price Action, a naszym zadaniem jest podejmowanie decyzji inwestycyjnych na podstawie tych zmian. Skupiamy się wyłącznie na zmieniającej się cenie na wykresie. Jednak na co dokładnie zwrócić uwagę? Wielu pewnie się zdziwi, ale nie odkryjemy tutaj Ameryki. Zwracamy uwagę na cztery podstawowe kwestie znane w analizie technicznej od lat. Mianowicie:

  • Panujący trend
  • Poziomy wsparć i oporów
  • Formacje świecowe
  • Formacje techniczne

Określenie trendu oraz poziomów wsparć i oporu należy do podstawowych kwestii analizy technicznej zatem przejdźmy do zlokalizowania formacji świecowych. Zacznijmy od formacji zmiany kierunku, czyli Pin Bar oraz Engulfing.

Pin Bar na wykresie H4 pary walutowej GBP/USD

Pin Bar na wykresie

Widać na powyższym przykładzie jak cena po odbiciu od poziomu oporu utworzyła na wykresie formację Pin Bara i skierowała się mocno w dół zgodnie z obecnym trendem spadkowym. Należy pamiętać, że najmocniejsze formacje zlokalizowane są w okolicach poziomów wsparć i oporów, a najsilniejsze ruchy są zgodne z panującym trendem.

Engulfing na wykresie dziennym indeksu WIG 20

Engulfing na wykresie dziennym

Po pojawieniu się formacji Engulfing, bądź tłumacząc na polski, formacji Objęcia Hossy przy ważnym poziomie wsparcia kurs Warszawskiego Indeksu Giełdowego skierował się mocno do góry. Warto zwrócić uwagę, że na wykresie utworzyła się formacja podwójnego dna, która również wskazuje na odwrócenie ruchu. Gdy spojrzymy na wykres od razu widać, że poprzednie spadki zostały całkowicie zanegowane, co właśnie objawia się poprzez pojawienie się formacji Engulfing.

Przejdźmy teraz do formacji, która zapowiada zazwyczaj kontynuację trendu, czyli Inside Bar. Jednak jak to bywa w analizie technicznej pewne formacje zaliczane do formacji kontynuacji ruchu mogą, w niektórych przypadkach wskazywać na odwrócenie trendu. Tak również jest z Inside Bar, niemniej jednak skupmy się na formacjach IB, które zapowiadają kontynuację dotychczasowego kierunku. Po dokonaniu pewnego ruchu cena na chwilę zatrzymuje się. Inwestorzy potrzebują chwili oddechu przed kolejnym impulsem, który najlepiej jak jest zgodny z dotychczasowym trendem. Objawia się to pojawieniem jednej lub kilku małych świec mieszczących się w ekstermach pierwszej świecy, od której zaczęła się konsolidacja. Następnie cena wybija się i kontynuuje dotychczasowy trend.

Inside Bar na wykresie dziennym USD/PLN

Inside Bar na wykresie dziennym

Czasami jednak bywa, że zanim cena pójdzie w dobrą stronę, zgodnie z trendem, dochodzi do fałszywego wybicia w formacji Inside Bar, dlatego warto na początku traktować formację IB jako zapowiadającą kontynuację dotychczasowego ruchu. Cena wybija się na chwilę z formacji, zazwyczaj na wykresie zobrazowane jest to knotem świecy. Inwestorzy mniej cierpliwi zaczynają otwierać pozycję po czym cena zawraca i kieruje się już w właściwą stronę. Traderzy, który znaleźli się po złej stronie rynku muszą zamykać pozycję, czyli otwierać przeciwstawną, co napędza tylko ruch.

Fałszywe wybicie z formacji Inside Bar na wykresie H4 GBP/USD

Fałszywe wybicie z formacji Inside Bar

Analizując historyczny wykres widać jak cena nieznacznie wyszła poza obręb formacji, po czym skierowała się w dół, co było zgodne z obowiązującym kierunkiem. Należy pamiętać, że dopiero po zamknięciu świecy, w tym przypadku jest to interwał czterogodzinny, świeca dostarcza nam odpowiednich informacji. W tym przypadku widać, że jest to tzw. Pin Bar, długi knot i niewielki korpus oraz fałszywe wybicie. W trakcie formowania się świecy mogło to wyglądać zupełnie inaczej. Świeca mogła mieć duży biały korpus sugerujący wybicie w górę i dopiero przed zamknięciem świecy na rynek weszli sprzedający, którzy zbili cenę, a po zamknięciu świecy pojawił się wspomniany Pin Bar. Zatem należy czekać na zamknięcie świecy w celu upewnienia się co do obserwowanego sygnału.

Przedstawione formacje nie wyczerpują oczywiście całej listy możliwych wariantów, które występują na rynkach. Jednak zaprezentowane cieszą się najlepszą skutecznością, które w połączeniu z grą z trendem oraz po uwzględnieniu istotnych poziomów wsparć oraz oporu powinny przynieść odpowiednie profity na naszym rachunku.

Przeczytaj więcej na temat Price Action

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here